FANDOM


Stub-icon.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

colspan="2" style="background-color:Seal of Florida.svg; color:{{{kolortekstu}}}; text-align: center; font-size: larger;" | Floryda
[[{{{obraz}}}|{{{szerokosc obrazu}}}px]]
colspan="2" style="background-color:Seal of Florida.svg; color:{{{kolortekstu}}}; text-align: center; font-size: larger;" | Informacje
Język oficjalny {{{Język}}}
Województwo: {{{Województwo}}}
Leży na Kontynencie: {{{Leży na Kontynencie}}}
Data założenia: {{{Data założenia}}}
ilość mieszkańców: {{{Ludność}}}
Wysokość: {{{Wysokość n.p.m}}}
Strefa czasowa: {{{Strefa czasowa}}}

Floryda (z angielskiego przetłumaczone State of Florida Stan Florydy, z hiszpańskiego Niedziela Palomwa) - Miasto i Stan USA w Ameryce Północnej. Znajdujący się na półwyspie Floryda otoczony przez wody : Zatoki Meksykańskiej oraz Oceanu atlantyckiego. Miasto dosyć znane z Historii i tradycji.

Floryda graniczy od północy z Alabamą i Georgią.

Teren jest bardzo nizinny, płaski posiada liczne jeziora i bagna, Część stanu pokrywają tereny leśne.

Historia Edytuj

Floryda powstała w 1513 roku dzięki hiszpańskim osadnikom. Z czasem przybyli Francuzi i USA wykupiło Florydę, która należała do Hiszpanii. W roku 1835 do 1842 trwała 7 letnia wojna z indianami. Amerykanie wojnę wygrali zwycięsko a indianie odeszi. W marcu 1845 floryda została przyjęta do Unii jako 27 stan.

Geograficzne położenie

GeografiaEdytuj

Mapa stanu FlorydaFloryda jest w większości położona na wielkim półwyspie pomiędzy Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką. Graniczy ze stanami Georgia oraz Alabama na północy. Floryda leży niedaleko Karaibów, Kuby czy Wysp Bahama. Rozległy pas przybrzeżny Florydy był postrzegany przez rząd USA jako potencjalne miejsce ataku w trakcie II wojny światowej, dlatego zostały wybudowane lądowiska i pasy startowe na terenie całego stanu oraz dookoła niego. Do dziś około 400 z nich jest wciąż w użyciu.

Klimat stanu jest podrównikowy i zwrotnikowy morski. Wiosną i jesienią występują huragany. Średnia roczna suma opadów dochodzi do 1500 mm. Roślinność jest śródziemnomorska, na południu zwrotnikowa.

Na terenie Florydy znajdują się 3 parki narodowe:

RzekaEdytuj

Główne rzekiEdytuj

Hrabstwa DzielinceEdytuj

  • Liczba hrabstw: 67
  • Największe hrabstwo: Palm Beach County

ObrazEdytuj

Obraz przedstawia  Urodzaj i piękno Florydy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.