FANDOM


Gruzja
Georgia,3
Stolica: Tbilisi, Kutaisi (siedziba parlamentu)
Język urzędowy: gruziński
Powierzchnia: 69 700 km²
Liczba mieszkańców: 4 477 000 (2013 rok)
Najwyższy punkt: Szchara 5193 m. n. p. m.

 Gruzja - Państwo w Azji położone na Kaukazie Południowym (tzw. Zakaukaziu). Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Turcją i Armenią.

HistoriaEdytuj

Historia Gruzji sięga II tysiąclecia przed naszą erą. Jej zachodnie obszary (Kolchida i Iberia) znane były starożytnym Grekom. W roku 66 p. n. e. tereny te zostały włączone o Imperium Rzymskiego przez Pompejusza. W 337 roku król Mirian III przyjął chrrześcijaństwo jako religię państwową. Przed kolejne setki lat Gruzja była najeżdżana przez Arabów, Mongołów, Turków i Persów. Państwo osiągnęło szczyt potęgi pomiędzy XI a XIII wiekiem.

Podział administracyjnyEdytuj

Gruzja podzielona jest na dwie republiki autonomiczne, 9 regionów administracyjnych i jedno miasto wydzielone.

Ustrój politycznyEdytuj

Gruzja jest republiką, w której występuje klasyczny trójpodział na władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

Siły zbrojneEdytuj

Wojska gruzińskie w 2014 roku liczyły 37 tys. żołnierzy zawodowych oraz 140 tys. rezerwistów.

TurystykaEdytuj

Gruzja jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie zakątkiem świata. Egzotyczna i barwna przyroda, liczne zabytki, prastara kultura oraz oryginalny folklor to tylko niektóre z bogatych walorów tego kraju. Przybysze mogą liczyć na niezwykłą gościnność Gruzinów, którzy chętnie wskażą drogę, przenocują i zaproszą na tradycyjną ucztę - suprę. Wielkim atutem Gruzji jest niebywała różnorodność krajobrazu i kultury. W czasie kilkugodzinnej przejażdżki można przemierzyć niemal wszystkie strefy klimatyczne. Równie szybko zmieniają się grupy etniczne, języki, religie i architektura.==Galeria==

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.